Prázdny

FAQ

Časté otázky

Prázdny

VIDEO K PODLAHOVÉMU KÚRENIU - v roku 2013 sme pripravili toto video, kde v reálnom čase demonštrujeme skvelú funkčnosť podlahového vykurovania spojeného s našou dubovou podlahou. Dnes väčšinu parkiet dodávame a inštalujeme práve na podlahové vykurovanie.

1. Prečo sa venujete len dreveným podlahám...
 

Naším cieľom je ponúkať podlahy nielen krásne, ale aj príjemné na použitie s vysokým tepelným komfortom, kvalitnej konštrukcie a v originálnom dizajne.
Vieme, že od podlahy očakávate aj jednoduchú údržbu a možnosť renovácie vo vzdialenej budúcnosti. 

Tieto všetky vlastnosti splňujú len drevené podlahy a my chceme ponúkať len to čo má trvalú hodnotu, čo skutočne potrebujete nielen pre krásu vytvoreného prostredia ale aj pre to čo oči nevidia, ale zmysly pociťujú - tepelnú pohodu. 

2. Viete vyrobiť dizajn na objednávku...

Je to naša záľuba tvoriť nové dizajny a doladiť ich so zákazníkmi. Vďaka tomuto postupu sa nám podarilo vytvoriť podlahy, ktoré oslovia aj iných zákazníkov. Samozrejme sledujeme európske trendy a nové technológie úpravy povrchu. Používame jedinečnú taliansku technógiu , niektoré naše efekty nie sú bežné ani u veľkých výrobcov.

Môžete ovplyvniť - odtieň , povrch (hladký , kartáč silný či slabý), efekty na povrchu, finálny povrch v oleji či laku, rôzne úpravy využívajúce jedinečnosť nášho dubového polotovaru bohatého na tanin...

Ukážka tvorby nového dizajnu bielej "old look" podlahy XXL v 3 variantách pre konkrérneho zákazníka:

Základ superstabilný celodrevený multilayer s masívnym dubom svojou hustotou a stabilitou vhodný aj pre podlahové vykurovanie, formát XXL (dlhé lamely bez prerušenia až do 2400mm), kartáčovaný povrch, silné zrazenie po 2 stranách. Podlaha má zdôrazniť krásu dreva v bielom odtieni, má mať "old look". Dizaj so silným zrazením len po 2 stranách vytvorí dojem jednej širokej dlhej dosky po celej dĺžke miestnosti. Dodávané v mixe veľkých dĺžok pre zdôraznenie originality dreva.

3. Spolupracujete s architektmi...
 

Samozrejme, zákazníckym prístupom vieme doladiť podlahu podľa požiadaviek, niektoré takto vytvorené dizajny sú potom dostupné aj iným zákazníkom.

4. Ktoré vlastnosti podlahy by nás mali zaujímať...
 

Myslite v prvom rade na svoje zmysly – zrak, sluch, hmat.

  • dizajn pre mnohých jediné kritérium popri cene predáva. Môže vychádzať z originálu vytvoreného prírodou v reálnom dreve, alebo umelá kópia dekoru dreva na inom nosiči. Dizajn však nie je všetko.
  • tepelný komfort je podstatný, možno najdôležitejší pokiaľ ide o obytný priestor. Veľmi husté vodivé podlahy ako dlažby či lamináty odoberajú rýchlo teplo z chodidla. Podlahu nemusíte vidieť, stačí na nej stáť a poznáte rozdiel. Tak ako keď položíte ruku na drevený a sklenený stôl, teplotu majú rovnakú ale pocit chladu ide zo skla, lebo odvádza teplo (je hustejšie)
  • zvukové vlastnosti v obytnom či pracovnom priestore. Praskajúce tvrdé spoje a bubnový efekt môže byť rušivý. 

Pre podlahové kúrenie je dôležitá hustota podlahy a z nej tepelná vodivost a tepelný prestup. Taktiež je to aj stabilita od vplyvu prostredia (zmeny vlhkosti).

Na vlastnosti podlahy má vplyv celá konštrukcia od podkladu, cez podložky až po samotnú nášlapnú vrstvu aj spôsob inštalácie. Iné vlastnosti bude mať podlaha celopošne lepená, lepená na accou bond, podlahy na elastickom systéme Elastilon, lepené na pero drážku, či klik systémy.  Rozdiely budú vo zvuku, mäkkosti došlapu, prestupe tepla, v stabilite. Nie vždy sa všetky výhody dajú spojiť zvlášť nie pri nízkom rozpočte.   

Ďalšie vlastnosti sú oteruvdornosť, jednoduchosť údržby, lokálna opraviteľnosť a možnosť renovácie.

5. Aké sú výhody rôznych dizajnov drevených podláh...
 

jednolamelové vs. viaclamelové (obvykle trojstrip)

Jednolamelová podlaha je vždy lepšia voľba, už len z dôvodu, že „pracuje“ sama za seba (drobné expanzie a zrážania), naproti tomu pri veľkoplošnej viaclamele vzniká neprirodzené spojenie dielov na spoločnom nosiči oddelené spojom od a susedných nosičov. Časom to vytvorí „rámčeky“ okolo spojených viaclamelových dielov. Ďalšia dizajnový nedostatok je neprirodzené prerušenie stripu na konci nosiča. Výhodou viaclamelových podláh je ich nízka cena. Jednolamely môžu byť rôznych rozmerov, spravidla väčšie formáty sú hodnotnejšie ako malé.

zrazené hrany vs. pravouhlé hrany

V súčastnom dizajne sú trendové viac, alebo menej zrazené hrany. Je to nielen trend dizajnu ale aj praktická vec. Výhodou pri dreve je, že drobné expanzie a zrážania sú takmer neviditeľné, údržba „V“ spoja je jednoduchšia keďže nemôže tak napučať ako pri pravouhlom spoji a je dosť široký aby umožnil vyčistiť spoj pri údržbe mikrovláknovým mopom.

hladké povrchy vs. kartáčované

Trendové sú obe verzie aj keď žiadanejšie sú kartáčované povrchy ktoré majú viac výhod. Okrem zdôraznenia štruktúry dreva je to hlavne tvrdší povrch keďže kartáč vyberá mäkké časti von z dreva, ďalej je to aj neviditeľnosť drobných poškodení ktoré splynú s štrukturovaným povrchom.

 

6. Čo doporučujete olej, alebo lak...
 

Neexistuje jednoznačná odpoveď. Podlaha sa používaním môže opotrebovať. Výhodou dreva je, že aj také opotrebenie je vnímané prirodzene, čo na umelých podlahách tak nepôsobí. V každom prípade chceme aby vyzerali čo najdlhšie ako nové.

Hlavná výhoda laku oproti oleju – vyššia odolnosť voči vode a mechanickému opotrebeniu a nízka náročnosť na údržbu

Hlavná výhoda oleja oproti laku – jednoduchá možnosť lokálnej opravy poškodenia bez potreby brúsenia väčšej plochy, jednoduché obnovenie čerstvosti povrchu údržbovým prostriedkom, najteplejší a najprirodzenejší kontakt s povrchom dreva.

7. Prečo podlahu od nás...
 

Sme slovenská firma, zaoberáme sa drevenými podlahami pod vlastnou značkou dubove-podlahy.sk od roku 2007, snažíme sa to robiť najlepšie - z najlepších materialov, v najlepšej konštrukcii, z výnimočného dubového dreva v originálnych dizajnoch. Doteraz sme dodali niekoľko desiatok tisíc metrov.

Používame najlepšie konštrukcie overený plný masív a superstabilný hustý multilayer vyznačujúci sa najvyššou možnou stabilitou s klasickým systémom pero-drážka.

Keďže sme podlahu vyrobili, máme k dispozícii pôvodné originálne prostriedky ako oleje, ktorými bola vyrobená. Tým ju môžete kedykoľvek v budúcnosti kompaktibilne obnoviť v pôvodnom odtieni.

Ďalšou výhodou je, že v prípade špeciálnych odtieňov podlahy máte u nás k dispozícii originálne prostriedky, ktorými si môžte dať upraviť schody, dvere, zárubne, parapety či iné dubové drevené prvky ktorými zladíte interiér s podlahou, stačí ich získať v dube (masív alebo dyha)  samozrejme bez úpravy. ​​​​​​​

8. Aké konštrukcie podlahy ponúkate...
 

Rozhodli sme sa ponúkať len to najlepšie preto v ponuke máme len plný masív a celodrevený superstabilný multilayer.

Plný masív nemusíme predstavovať, je to čistý dub presne vysušený na 8% -/-2%, dodávame ho len s povrchom v  keramicky odolnom laku Treffert, predali sme desaťtisíce metrov s maximálnou spokojnosťou naších zákazníkov. Oteruzdornosť je mimoriadna preto táto úprava má až 25 ročnú garanciu na plošné predretie povrchu.

Superstabilný multilayer - aktuálne v našej kolekcii XXL a XL je najlešia a najstabilnejšia konštrukcia. V závistlosti od hrúbky ho tvorí masívny dubový nášľap z 6- 8 vrstiev brezového dreva. Každá vrstva je otočená o 90° čo vzájomne blokuje expanziu dreva a konštrukcia je mimoriadne stabilná. Vďaka hustote použitého druhu dreva v jadre dosahuje objemová hmotnosť cca 700kg/m3 čo je rovnaké ako u masívneho dubu. Vďaka tomu naša podlaha má mimoriadnu stabilitu, rovnaký zvuk ako masív a pre podlahové vykurovanie podstatne lepšiu tepelnú vodivosť ako bežnejšie trojvrstvové podlahy s ľahkým (400-500kg/m3) drevom v jadre.

9. Prečo sú v ponuke drevené podlahy len so systémom pero - drážka...
 

Spoj pero-drážka, ktorý jediný využívame je spoľahlivý storočiami overený. Voči súčastným klikom je výhodný v tom že nezamkne podlahu do jednej veľkej dosky a umožňuje jej lepšie sa stabilizovať. V podlahe nie je také napätie od expanzie a zrážania dreva pri ktorom by mohol spoj typu klik prasknúť. Preto parkety s klikovým spojom majú limity v inštalácii pre veľké plochy bez prerušenia.

Spoj pero-drážka sa dá inštalovať všetkými spôsobmi. Celoplošným lepením do podkladu, výhodný je elastický systém Elastilon pre plávajúcu inštaláciu a komu chýbajú výhody lacnej inštalácie klikom je tu možnosť lepenia spoja pero-drážka s porovnateľnými vlastnosťami ako pevnosť v ťahu.

Výhodou spoja typu klik je, že podlaha sa dá jednoducho rozobrať a poskladať inde čo sa však v skutočnosti málo využíva. Sme presvedčený, že systém pero-drážka má svojimi vlastnosťami v spojení s rôznymi inštalačnými metódami viac výhod ako rôzne systémy typu klik.

10. Názor na laminátove podlahy...
 

Vačšina potencionálnych zákazníkov volí podlahu len podľa vzhľadu a ceny. Neskôr môže názor zmeniť. My neponúkame "laminát" preto, že si myslíme, že jeho nevýhody mnohých užívateľov po zmene finančnej situácie raz dovedú k dreveným podlahám.

Tu sú niektoré dôvody prečo:

Hlavná nevýhoda laminátovej podlahy je vo vysokej tepelnej vodivosti v súvislosti s ich hustotou, ktorá spôsobuje rýchly odber tepla z chodidla a pocit chladu. Po prvotnom očarení dizajnom, to časom, tak po 4 ročných obdobiach môže dosť vadiť. Ak stojíte jednou bosou nohou na lamináte a druhou na drevenej podlahe v miestnosti kde je 21°C spoľahlivo to rozoznáte aj so zatvorenými očami podľa pocitového tepelného rozdielu. Zaujímavé pritom je, že obe podlahy majú rovnakú teplotu, ten pocit je kôli rozdielnej tepelnej vodivosti.

Akustika laminátov je jedným z ich charakteristických znakov. Dá da na to zvyknúť, ide väčsinou o typický bubnový efekt plávajúcej podlahy, časté je aj nepríjemné praskanie klikov.  
K samotnému dizajnu si treba uvedomiť že je to v podstate len obrázok dekoru dreva na HDF nosiči niekedy so štrukturovaným povrchom, ktorý v drahšej verzii sedí s kresbou dekoru v lacnejšom nie.
Podľa nás, charakter chladivého laminátu je zaujímavý v originálnych chladných technických dizajnoch, ktoré sa už v poslednej dobe objavujú ako napodobovaniu toho čo to nie je – dreva.
Niečo k výhodám laminátov - určite je to rýchle a lacné riešenie podlahy, jednoduchá údržba a určité prednosti má na podlahovom vykurovaní čo však s krátkym oneskorením nábehu zvláda aj drevená podlaha.  
Určite sú situácie, kedy má laminát svoje výhody ale v prípade domácnosti by chladivá podlaha nemala byť dlhodobím riešením.  Chápeme že nie vždy rozpočet dovolí, preto naša rada:
Keď už kúpiť „laminát“ tak veľmi nepreplácajte, aby výmena až tak „nebolela“. Je to len pekná podlaha na pohľad, lepšie alebo horšie napodobujúca drevo. Ak laminát, tak  technické chladné dizajny, ktoré viac zodpovedajú jeho podstate.

11. Hodia sa vaše drevené podlahy na podlahové vykurovanie...
 

Použitie drevenej podlahy na systémoch s podlahovým vykurovaním predstavuje komfortné a zároveň estetické riešenie spĺňajúce požiadavky na celoročné príjemné bývanie v priamom kontakte s prírodným materiálom.

Všetky naše drevené podlahy sú vhodná pre teplovodné systémy podlahového kúrenia za splnenia podmienok správnej inštalácie a prevádzky.

Na teplovodných systémoch máme za viac ako desaťročie desiatky tisíc m2. Fungujú bezproblémovo s maximálnym tepelným komfortom jedno či je podlahovka spustená alebo nie. Práve tepelný komfort mimo vykurovacieho obdobia je hlavná výhoda drevené podlahy.

Elektrické systémy kvôli rýchlym nárastom teploty predstavujúcimi určité riziko tepelného šoku pre drevo, taktiež na prekrytých miestach sa hromadí teplo preto treba pri ich návrhu s tým počítať. Inštalácie celoplošným lepením na týchto systémoch máme veľa a naše podlahy vďaka svojej mnohovrstvovej konštrukcii zvládajú aj tepelné šoky ako jedny z najlepších.

V počiatkoch podlahových kúrení sa používali len dlažby prípadne lamináty. Po mnohoročných skúsenostiach už toto dávno neplatí. Dnes je ich použitie vo väčšine prípadov hlavne ekonomická voľba, keďže tiež fungujú a majú nízku cenu.

Avšak kombinácia: drahší systém kúrenia s ekonomickou podlahou určite stojí na zamyslenie.

Hlavná nevýhoda keramiky a laminátov (okrem tej estetickej) sa prejavuje v prechodných obdobiach, keďže pocitovo chladia (rýchlo odvádzajú teplo z chodidla kvôli vysokej hustote a vodivosti). Treba si uvedomiť, že 19-20°C na drevenej podlahe je vnímaných inak ako 19-20°C na dlažbe. Chlad, ktorý na dlažbe cítite si na dreve nevšimnete. Naproti tomu vyhrievané drevo nepôsobí tak neprirodzene ako zohriata dlažba. Systém je sálavý, takže nemusíte priamo cítiť neprirodzený tepelný kontrast, podstatná je dosiahnutá teplota v miestnosti.

Určite má keramika oproti drevu rýchlejší nábeh, drevo však s prijateľným časovým oneskorením priestor vykúri. Problém neskoršieho nábehu sa môže prejaviť pri občasne a krátko využívaných priestoroch, ako víkendové rekreačné objekty kde by celkovo bolo lepšie voliť úplne iný systém s rýchlym nábehom.

Pri priestoroch, ktoré sú vykurované celú sezónu je táto nevýhoda dreva zanedbateľná a výrazne prevládajú jeho prednosti.

 

12. Ako voliť drevenú podlahu na podlahové vykurovanie...
 

Drevo má oproti keramike dlhší nábeh a dlhšiu zotrvačnosť čo je síce drobná nevýhoda, ale bežne po rozbehnutí systému nepozorovateľná. Priestor bude vykúrený s celoročnými benefitmi drevených podláh. Aby drevo fungovalo lepšie je potrebné spočítať odpor celej konštrukcie. Ideálne číslo tepelného odporu je okolo 0,1m2K/W a nižšie.

Často sa stretávame v rozšíreným, avšak maximálne chybným posúdením drevenej podlahy len podľa hrúbky. Nasledovne uvedieme prečo je to nesprávne.

Na hodnotu tepelného odporu podlahy majú vplyv 2 hodnoty:

  • 1. merná hustota podlahy

  • 2. hrúbka podlahy

    + pri výpočte treba zarátať aj použité podložky, pri plávajúcej inštalácii tento odpor môže vzrásť kvôli výskytu vzduchových bublín. Vždy je lepšia inštalácia lepením trvale pružným lepidlom kvôli priamemu prestupu tepla z podkladu.

1. Hustota podlahy zodpovedá za tepelnú vodivosť (vyššia znamená vodivejšia t.j. Lepšia pre podlahové vykurovanie).

Tabuľkové hodnoty vedenia tepla v dreve:

0,09 W/(mk) – hustota dreva 300 kg/m3

0.11 W/(mk) – hustota dreva 400 kg/m3

0,13 W/(mk) - hustota dreva 500 kg/m3

0.15 W/(mk) – hustota dreva 600 kg/m3

0,18 W/(mk) – hustota dreva 700 kg/m3

0,24 W/(mk) – hustota dreva 1000 kg/m3

 

Naše podlahy majú hodnoty od 700kg/m3 – superstabilné multilayery aj masívny dub

Väčšina 3 vrstvových podláh na trhu má túto hodnotu okolo 400 -500kg/m3 t.j. Horší parameter.

2. Hrúbka podlahy a výsledný tepelný odpor.

Ak poznáme hodnotu tepelnej vodivosti ( na základe hustoty dreva ) môžeme vypočítať hodnotu tepelného odporu kde vstupuje do výpočtu aj hrúbka podlahy.

V nasledujúcej tabuľke sú vypočítané hodnoty tepelného odporu naších podláh (nižšia je lepšia ideálne do 0,1m2k/W )

  Meraná reálna
hustota kg/m3
Súčinitel' tepelnej
vodivosti W/m.K
Hrúbka
mm
Tepelný odpor
m2K/W
 

Model

Poznámka

XXL 180mm široké nášľap 4mm

715 0,18 16 0,0889 superstabilné jadro

XL 140mm široké nášľap 5mm

700 0,18 14 0,0778 superstabilné jadro

XL 120mm široké nášľap 2mm

730 0,18 12 0,0667 superstabilné jadro

NEW CLASSIC STYLE nášľap 3mm

730 0,18 12 0,0667 superstabilné jadro

BARMSKÝ ORECH hladký nášľap 3mm

780 0,2 15 0,0750 superstabilné jadro

BARMSKÝ ORECH hobľovaný nášľap 2mm

720 0,18 12 0,0667 superstabilné jadro

BARMSKÝ ORECH masív 18mm

800 0,2 18 0,0900  

DUB masív 18mm

730 0,18 18 0,1000  

9mm DUB s HDF jadrom

900 0,22 9 0,0409  

 

Pre porovnanie uvádzame iné na trhu najbežnejšie trojvrstvové podlahy s hustotou 450kg/m3 (obvyklá konštrukcia s ihličnatým jadrom aj u známych značiek:

od hrúbky 10mm – tepelný odpor – 0,0833 m2.K / W  do hrúbky 12mm – tepelný odpor – 0,1 m2.K / W

Väčšina naších podláh hustoty od 700kg/m3 má podľa horeuvedenej tabuľky do hrúbky 18mm rovnaké a lepšie parametre pre podlahové vykurovanie.

Z uvedeného vyplýva, že podlaha s vysokou hustotou nad 700kg/m3 má pri svojej väčšej hrúbke lepší, alebo rovnaký parameter tepelného odporu ako o dosť tenšia trojvrsvová podlaha s objemovou hmotnosťou 450kg/m3.
T.zn. sledujte oba parametre hrúbku a objemovú hmotnosť(hustotu). Lepší paramter ovplyvní lepší reakčný čas.

Týmto výpočtom sme chceli uviesť, že hrúbka podlahy nie je rozhodujúci parameter ale popri hustote podlahy len jeden z 2 rohodujúcich faktorov.

Naše 16mm XXL podlahy so superstabilným mnohovrsvovým jadrom (hustota 715kg/m3) dosahujú parametre 11 – 12mm trojvrstvových podláh (v závistlosti od hustoty jadra 400 – 550kg/m3) pričom sú stabilnejšie a majú lepšie zvukové vlastnosti.
Podobne použitie masívneho dubu 18mm (hustota 730kg/m3) je porovnateľné s trojvrsvovou 12- 15mm podlahou (v závistlosti od hustoty jadra 400 – 550kg/m3) všeobecne akceptovanou na podlahovom vykurovaní. Obmedzenie masívnej podlahy na podlahovom kúrení sa týka vlhkostnej stability prostredia a prudkých nárastov teploty. Chceme tiež uviesť, že v masívnom dube 18mm sme v posledných rokoch popri niekoľko desattiíc metroch bežných inštalácii, nainštalovali viac ako 2000m2 len na systémy podlahového vykurovania

13. Na čo treba dať pozor pri použití dreva na podlahovom vykurovaní...
 

Odborná montáž na vhodný, alebo vhodne upravený podklad + správny postup s vhodnými inštalačnými materiálmi je nutnou požiadavkou.

Maximálna teplota na podlahe by nemala prekročiť 27°C, taktiež vyhnúť sa prudkým nárastom teploty za krátky čas.

Udržiavať čo možno najstabilnejšiu vlhkosť prostredia. Táto podmienka má vplyv hlavne u masívnych podláh na podlahovom vykurovaní. Kolísanie v rozpätí 30% medzi letom a zimou je prijateľné, čo zodpovedá bežnému používaniu v obytnom priestore (obvykle od 30-60% relatívna vlhkosť). Príliš veľký rozdiel vo vlhkosti spôsobuje tvorbu špár podľa tabuľky. Dizajny podláh so zrazenou hranou vedia tento nedostatok prekryť.

14. Prečo sú v ponuke len celomasívne podlahy v 125mm šírke a nie aj vo formáte XXL...
 

Snažíme sa mať v našej ponuke univerzálne podlahy ktoré majú nielen krásny dizajn, ale aj dobrú stabilitu a sú vhodné pre podlahové vykurovanie.

Aby mali všetky tieto vlastnosti musia byť vyvážené. T.j. primeranú vlhkosť 8%-/+2% , stabilný rozmer - dobrý pomer výšky k šírke, praktický dizajn so zrazenou hranou.
Účelom je aby špáry neboli viditeľné a podlahy stabilné.

Pre masívne podlahy sa osvedčil formát profilu 18mm x 125mm, má dobrý pomer výšky k šírke, pričom pri šírke 125mm spolu s dizajnom zrazenej hrany je vplyv kolísania vlhkosti prostredia, následné objemové zmeny prijateľný. Preto sme tento formát bez problémov, doteraz v objeme viac ako 2000m2 nainštalovali na podlahové vykurovanie, bežných inštalácii bolo niekoľko desiatok tisíc metrov.

Trendový formát XXL sa vyznačuje veľkými dĺžkami až 2400mm a šírkou 180mm pri hrúbke 16mm. V masívnej verzii by už objemové zmeny boli viditeľné a pomer hrúbka voči šírke by nepostačoval. Preto sme zvolili superstabilnú konštrukciu multilayer.
Aby táto podlaha mala vlastnosti masívu je jej hustota vďaka použitému brezovému drevu v jadre na úrovni viac ako 700kg/m3. To jej dáva zvuk masívnej podlahy, vysokú pevnosť a excelentné tepelné vlastnosti pre podlahové vykurovanie porovnateľné s hrúbkou 12-14mm trojvrstvových podláh v závistlosti od ich hustoty.

15. Ktorú inštaláciu doporučujete
 

Môžme doporučiť každú inštaláciu kde sa vyhnete vytvoreniu jednej pevnej "plávajúcej" dosky.

T. j. nie sme zástanci ekonomických spôsobov montáže ako lepenie pero-drážky (aj keď je možná aj u naších podláh) ani klikových systémov kde je výsledok ten istý - jedna veľká pevná drevená plávajúca doska s hromadením napätia vo vnútri v dôsledku expanzie a zrážania dreva. Dôsledkom sú často, ale nie vždy praskajúce spoje kliku,kde to jednoducho veľká pevná doska neudrží pokope. Táto inštalácia je použiteľná s malým rizikom pre malé oddelené miestnosti kde sa nehromadí veľké napätie a hlavne kde je stabilné prostredie, čo rozhodne nie sú domy s podlahovým kúrením. V každom prípade je riziková. Niekto sa s dôsledkami stretne, iný nie, no pri cene drevených podláh je na zváženie.

Jednoznačne doporučujeme inštaláciu na systémy kde je zachovaná možnosť "pracovania" podlahy:

- celoplošné lepenie na elastické lepidlo
Spoj pero drážka si zachováva jemnú vôľu čo rozloží napätie v podlahe. Podlaha drží smerom dole svoje miesto a neovplyvňuje susedné lamely. Výsledok je navyše zvukovo veľmi prijaznivý bez dunenia typického pre tzv. "plávačky". Možné je inštalovať veľké plochy bez prerušenia.  Systém je spoľahlivý aj pre podlahové vykurovanie, vyžaduje však odbornosť montážnej firmy.

- systém ELASTILON
Revolučný plávajúci systém kde podlaha si zachováva schopnosť rozložiť napätie. Odlišnoť oproti kliku je v jeho princípe - jednotlivé lamely držia na špeciálnej samolepiacej podložke dole a pero drážka je voľná.  Systém umožňuje položiť veľké plochy bez prerušenia, je menej náročný na odbornosť a po splnení základných podmienok na rovnosť a vlhkosť podkladu je možná inštalácia aj svojpomocne. Ďalšie výhody sú mäkší došľap a o 10dB nižší kročajový hluk.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky.    
Zmeniť nastavenia