Prázdny
Prázdny

DUBOVÉ PARKETY

ZVUK KROKOV

Prázdny

ZVUK KROKOV NA DUBOVEJ PODLAHE

Akustika okolia nás sprevádza každodenným životom, preto aj pri výbere podlahy by sa na zvuk nemalo zabúdať. Po dokončení interiéru aj podľa toho podvedome posudzujeme kvalitu celého priestoru.

Ideálom kvalitnej akustiky je tlmený zvuk krokov po masívnom dreve vysokej hustoty, ktorý spoľahlivo rozoznáte. Aj to je dôvod prečo naše podlahy majú hustotu nad 700kg/m3 a taktiež rovnakú hustotu v jadre ako aj na povrchu, čiže žiadny dutý zvuk.

Vyladenie a maximálne zníženie kročajového hluku je zdôraznené aj vhodným výberom spôsobu inštalácie. Pre tento účel doporučujeme zvoliť celoplošné lepenie podlahy, prípadne so systémom AcouBond, alebo plávajúcu inštaláciu s použitím samolepiaceho systému ELASTILON, ktorý odtráni bubnový efekt a znižuje hlučnosť až o 10dB.

plávajúca inštalácia
s použitím Elastilonu

systém lepenia
Sica AcouBond

Tieto inštalačné systémy využívajú výhody pero-drážky, t.j. zabránia vzniku veľkej praskajúcej prepojenej plávajúcej dosky. Samotné podlepenie Elastilonom alebo celoplošné prilepenie zabráni vzniku nežiadúcich dunivých bubnových zvukov. V neposlednom rade pre naše podlahy volíme "nešuštiacu" finálnu povrchovú úpravu z oxidačných prírodných olejov alebo lakov.  

Niečo k problémom z hľadiska AKUSTIKY podlahy

Zlá voľba podlahy môže spôsobiť, že pohľadovo pekná umelá podlaha (foto dreva na umelom nosiči) vnesie do interiéru svoj typický nežiadúci zvuk definujúci hodnotu celého interiéru. Zvuky takejto podlahy by sa dali rozdeliť asi na 3 druhy a to bubnové dunivé, ďalej svišťanie, šušťanie a dobre známe praskanie.

  • Zdrojom dunivých zvukov je samotný umelý materiál, niekedy riedke drevené ihličnaté jadro 3-vrstvovej podlahy a rozhodne plávajúci spôsob inštalácie.
  • Zdrojom šušťania je spravidla umelý materiál podlahy ale aj u dreva sú to niektoré druhy lakov a UV olejov tvoriace pocitovo umelú vrstvu.
  • Zdrojom praskania je materiál umelej podlahy v spoji, niektoré laky na drevo, ale najčastejšie samotné plávajúce položenie a rozmerové limity praskajúcich klik systémov.

 

Akokoľvek všetky akustické nežiadúce efekty sú spravidla spojené s ekonomickou voľbou jak materiálu tak inštalácie. Podlaha nie je len prefotený dizajn reálneho dreva nanesený na umelom nosiči ale aj dotyk a zvuk.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky.    
Zmeniť nastavenia